Product review by EvG team member Amanda Shea: 

I am picky when it comes to body and skin care products: I only purchase products that are cruelty-free and preservative-free. If you are anything like me you know it is hard to find natural products that are reasonably priced, which is why I was excited when I heard about Ora's Amazing Herbal - they offer products that I am on board with.

Published in Body Care

Product review by EvG team member Kelly O'Brien:

Four dads and a desire to feed their kids healthy, nutritious snacks has resulted in the salty, tasty goodness of Ocean's Halo Seaweed Chips! I've been snackin' on four fabulous flavors: Sea Salt, Chile Lime, Hot & Spicy, and Korean BBQ. What I love about this snack is that it is so versatile. What came to mind was tossing them in your child's lunchbox, a picnic to the beach, as a side for lunch, snack between meals and the list is endless (goes on). What we feed ourselves and our children truly matters and I raise my hat to these guys for all of their hard work creating this brand.

Published in Packaged Food Reviews

Product review by EvG team member Amanda Shea:

I am always on the look out for new healthy, great tasting bars, though as a gluten-free vegan, it can be difficult finding some that taste great. More often than not bars are full of preservatives and high in sugar. Thus, I was excited to hear learn about Taste of Nature, because all of their bars are vegan, gluten-free, and organic! Could I ask for more? Oh yeah, they're also made without additives, artificial flavors, or preservatives! Here's what I thought of them:

Published in Packaged Food Reviews

Review by EvG team member Amanda Shea:

I love soup all year round, and during the chilly seasons nothing compares to a warm bowl of it! Soup is lovely when full of nutrients, however the average processed soup is high in sodium and has a long shelf life due to all the preservatives it contains - I stay away from canned soup for that reason. Two Guys in Vermont’s sodium count ranges from 6%-12%, a quarter of comparable canned soups. It’s a great value at $6 dollars for each jar: it contains two servings, which amounts to $3 for each serving. It may cost more than canned soup but you are buying soup that contains real ingredients, with no preservatives. 

Published in Packaged Food Reviews