Have you been wanting to eat more organic, plant-based foods but feel convinced that it's too expensive? The good news is that you've been fooled - healthy, eco-vegan meals do not need to break the bank! I've been eating well on a budget for years and have spent the past year absorbing tons of tips and tricks to share with you. I'll be releasing an ebook entitled "Healthy, Organic Vegan on A Budget" and to give you a taste of what you'll learn from it I've launched a month-long video series

Published in Vegan 101
Tuesday, 13 July 2010 17:58

Going Against the Grain at Whole Foods


Yesterday I went to Whole Foods (Venice) fully prepared to do some eco-vegan shopping: I brought a reusable shopping bag, reusable produce bags, and a glass jar that once contained apple sauce. When I walked in the door my first stop was the customer service desk to inquire if they would allow me to put their freshly ground organic peanut butter in my glass jar (instead of their plastic containers). At first, the manager was a little hesitant because the jar weighed a lot (.60 lbs), but when I explained that I was trying to avoid plastic she helped me out. She weighed my jar then multiplied that by the cost of a pound of bulk organic peanut butter ($3.99), and then asked me to return to her when I filled it. At checkout, the cashier was a little unsure, but when she called over the manager the process was very smooth. I walked out of the store without buying anything prepackaged and I saved some money too (the peanut butter was only $2.50 - organic peanut butter can be up to $5)

Published in Home

A few days ago I made a video about a great trip to the farmers market, and today I made a similar one about my visit to the Santa Monica Co-Opportunity. I felt incredibly empowered after buying spices, grains, and seeds in bulk and fresh organic produce - I barely used any packaging and I saved a ton of money. I invested in some glass jars, which were only $1.69 each, and then filled them up with the amount of organic spices I needed - in total this cost about $2. And of course, none of the items I bought contained gluten, soy, oil, or refined-sugar (with the exception of some flax crackers that had a tad of soy in them).



Here's what I bought:

  • Ancient Harvest Organic Quinoa Pasta
  • Mary's Gone Crackers
  • Grapefruit
  • Oranges
  • Papaya
  • Sweet potato
  • Lemon
  • Lime
  • Almonds
  • Quinoa
  • Nutritional Yeast
  • Dates
  • Mustard seed
  • Chia seeds
  • Paprika
  • Cumin
  • Flax seeds
Published in Health Food